Dlaczego ja tak dużo czytam?

Bo lubię?

Bo chcę wiedzieć więcej?

Bo mam potrzebę nieustannie się rozwijać?

Bo chcę zrozumieć siebie, otaczający mnie świat i ludzi?

Tak, odpowiedź na te wszystkie pytania brzmi: TAK!!!

Dlatego właśnie pochłaniam różnej maści książki psychologiczne.

A ostatnio przeczytałam „Wszystko jest w Twojej głowie” Suzane O’Sullivan.

Wspaniała lektura dla wszystkich tych, którzy interesują się tym, czym są schorzenia psychosomatyczne.

W łatwy, przystępny sposób pokazuje na przykładach skąd bierze się to schorzenie i jak postępować w jego przypadku.

Czego dowiedziałam się zatem z tej lektury?

Czym chciałabym się z Wami dzisiaj podzielić i dlaczego?

Przede wszystkim książka traktuje o zaburzeniach zwanych rzekomopadaczkowych- czyli takich, które wydają się być padaczką, a wale padaczką nie są. Wszystkie objawy bowiem wskazują na padaczkę w rzeczywistości jednak, po wykonaniu badań, nie ma podstaw by stwierdzić, że choroba ma jakiekolwiek źródła somatyczne (fizyczne).

Dlaczego o tym piszę?

Bo zdaję sobie sprawę, że nie jeden człowiek w sowim życiu boryka się z podobnymi problemami.

Nie twierdzę, że cierpisz na padaczkę lecz proszę Cię, abyś zastanowiła się nad tym, czy przypadkiem dolegliwości, jakie odczuwasz, nie mają podłoża psychologicznego, mimo iż wydaje Ci się, że Twoje cierpienie jest typowo fizyczne, to może wynika ono z tłumionych emocji lub ogromnego stresu, który przeżywasz.

Jakie objawy mogą wskazywać na występowanie zaburzenia psychosomatycznego?

Mogą to być:  uporczywe bóle, uczucie swędzenia, mdłości , bóle, wzdęcia, odbijania, wymioty, nudności, drętwienie, problemy ze skórą. Występować także mogą bóle związane z sercem i układem krążenia, górnym odciekiem przewodu pokarmowego, dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego, układem oddechowym, układem moczowo-płciowym oraz innymi narządami i układami.

Trzeba tu koniecznie zaznaczyć, że osoba dotknięta tym schorzeniem mimo, że jej wyniki badań nie wykazują żadnych nieprawidłowości nie symuluje. Jest ona absolutnie przekonana o swoim cierpieniu.

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego lub również reakcja obronna organizmu na stres lub lęk.

Aby dowiedzieć się czy jesteśmy dotknięci schorzeniem psychosomatycznym należy odbyć wizytę z internistą a także wykonać szereg badań specjalistycznych, aby wykluczyć możliwość choroby somatycznej (fizycznej).

A co jeśli się jednak okaże, że dopadło nas schorzenie psychosomatyczne?

Wtedy najlepiej szukać pomocy psychoterapeuty i skorzystać z terapii poznawczo- behawioralnej. Dzięki niej będziemy mogli dotrzeć do źródła problemu, którym może być np. trauma lub po prostu tłumione emocje.

Jak sobie radzić na co dzień z tego typu schorzeniem?

Tak jak z unikaniem stresu.

Wskazane są: zachowanie równowagi między życiem osobisty i zawodowym. Fajnie też jest mieć grono bliskich ludzi wokół siebie. Dobrze jest też robić sobie krótkie odpoczynki w ciągu dnia- mała drzemka może Ci tylko pomóc- na pewno nie zaszkodzi. Pamiętaj o odpowiednim wysypaniu się w nocy i staraj się utrzymywać zdrową dietę. Aktywność ruchowa także jest jak najbardziej wskazana. Możesz stosować techniki relaksacji i  zacząć pracować z oddechem. Najważniejsze jest abyś nauczyła się radzić sobie ze stresem, bo to on wywołuje wszelkie napięcia w organizmie, które najczęściej przyczyniają się do powstania symptomów choroby psychosomatycznej.

Wiem, że temat, który poruszam dzisiaj jest bardzo trudny. Niełatwo jest bowiem przyznać przed samym sobą, że choroba, której doświadczamy ma źródła w naszej psychice i nad tym trzeba pracować.

Nie każdy chętnie uda się do psychologa.

Ale pamiętajcie o tym, że leczenie farmakologiczne w przypadku schorzeń psychosomatycznych jest nieuzasadnione i nie ma sensu wpompowywać w siebie lekarstw, które i tak nam nie pomogą.

A jeśli nawet pomagają to tylko dlatego, że jest to efekt PLACEBO.

Wizyta u psychologa to żaden wstyd, a pomoc u niego uzyskana może być nieoceniona.

Nie bójmy się zatem podejmować ważnych decyzji, które mogą mieć decydujący wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

A Wy?

Jakie macie zdanie na ten temat?

Co myślicie o chorobach psychosomatycznych?

Czekam na Wasze komentarze.

Pięknego, przeżytego bez stresu dnia.

Julka Małecka Praktyk Wyzdrowienia ChAD.

Fot.: Comfreak

0
Would love your thoughts, please comment.x