Każda historia jest inna

PO DRUGIEJ STRONIE

Wyobraź sobie ogród- piękny ogród. Spacerujesz po nim. Twoje oczy cieszą się zielenią drzew, feerią barw róż, hiacyntów i słoneczników. Tuż obok kwitną chabry i maki nie spiesząc się, powoli kołyszą się na wietrze. Czujesz spokój i wiesz, że w tym miejscu nie musisz być nikim, kim zmusza Cię świat do bycia poza furtką tego ogrodu. Możesz nabrać powietrze głęboko w puca i cieszyć się wonią tych cudownych kwiatów. Tu możesz chodzić na bosaka albo na czworaka, jeśli wolisz. Frywolnie „marnować” czas na co tylko chcesz. To tutaj właśnie wiesz, że stanowisz jedność z kosmosem i tego poczucia nikt ani nic nie jest w stanie Ci odebrać.

Co dzieli Cię od tego cudownego miejsca?

FURTKA!!! A w niektórych przypadkach ciężka, mosiężna brama!!!

Może tkwisz w związku, który od wielu lat jest nieudany. Zdradzana lub maltretowana psychicznie albo fizycznie w swoich snach marzysz, by przenieść się do tego miejsca, gdzie będziesz w końcu bezpieczna. Gdzie nie dosięgną Cię te okrutne słowa, na które absolutnie niczym nie zasłużyłaś: „Ty kurwo.”, „Ty dziwko!” i akty agresji wobec Ciebie, o których nikomu nie mówisz. Nie dzielisz się tym z nikim. Nikt nie wie o tym, jak bardzo cierpisz, bo przecież na zewnątrz wszystko jest ok. Radzisz sobie świetnie- zawsze zadbana, uśmiechnięta, chętna do pomocy- wszystkim wokół siebie – tylko nie sobie samej. Boisz się prosić o pomoc, bo wtedy okazałoby się nie tylko, że jesteś słaba, ale też GŁUPIA, bo kto mądry zgadzałby się na takie traktowanie?

Stoisz zatem po drugiej stronie furtki. Czy przekroczysz próg tej cholernie ciężkiej bramy? Czy znajdziesz się w tym ciepłym i bezpiecznym miejscu? Czy pokonasz strach i uwierzysz w to, że dasz sama radę? Wiele pytań a odpowiedź tylko jedna właściwa.

Może jest zupełnie inaczej? Może właśnie straciłaś kogoś bliskiego. Kogoś, kogo bardzo kochałaś. Osobę, na której bardzo Ci zależało- partnera, męża, mamę, tatę, nie daj Boże dziecko. W Twoim sercu nagle zrobiła się ogromna dziura- wyrwa boląca tak bardzo, że za każdym oddechem brakuje Ci tchu. Nie ma dnia, byś nie płakała. Nie ma tego jednego momentu w ciągu doby, by do Twojego mózgu nie dochodziła myśl- ta tęsknota do osoby, którą dążyłaś tak wielkim uczuciem. Za którą tęsknisz tak ogromnie.

W tym przypadku stoisz też po drugiej stronie furtki tylko jeszcze nie po tej właściwej. Nie martw się- już niedługo Ty również spotkasz się ze swoim bliskim. Nie życzę Ci śmierci- oczywiście, że nie. Mówię tylko o tym, że wszyscy zasługujemy na to, aby razem znaleźć się we wspaniałym ogrodzie. Tam, gdzie cieszyć się będziemy nie tylko naszą wolnością, ale również obecnością naszych ukochanych osób.

Moment przejścia na drugą stronę w większości przypadków jest nam nieznany- i taka opcja jest naturalna i właściwa. Gorzej, gdy człowiek bawi się w Boga i uzurpuje sobie prawo do samodzielnego decydowania o tym, kiedy, jak i gdzie ma odejść. Samobójcy niestety kończą swój żywot w tragiczny sposób zostawiając swoich bliskim z palącym serce pytaniem „Dlaczego?”.

Wierzę w to bardzo mocno, że oni jako piersi przestępują bramę, bo to właśnie oni moim zdaniem najbardziej tego potrzebują. Żywię nadzieją, że tam właśnie- w tym cudnym ogrodzie znajdują spokój i szczęście, których tak okropnie na ziemi im brakowało.

Jest jeszcze inna opcja, którą można przyrównać do przekroczenia bramy. To sytuacja, w której „wychodzimy z szafy” – kiedy obwieszczamy światu tajemnicę, którą kryliśmy bardzo długo. Daleko szukać nie trzeba- może to być informacja o tym, że jesteśmy zdiagnozowani na ChAD. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, iż dla wielu ludzi może to być granica, którą przekroczyć jest niezmiernie trudno.  

Jednak jestem pewno, że i tutaj, tak jak w wymienionych wyżej dwóch przypadkach, otwarcie furtki i przekroczenie niewidzialnej granicy daje ogromne korzyści, z których najcenniejsza, to wolność.

W każdym z poruszonych przez mnie kwestii do tego, aby przejść na drugą stronę lub przeżyć to, że ktoś odszedł, potrzeba ogromnej siły. A oprócz siły ważne jest również wsparcie bliskich.

Siła niezbędna do zrobienia pierwszego- tak ogromie istotnego kroku musi być w nas samych. Trzeba zbudować ją samodzielnie, ale przyjazne osoby mogą ten proces przyspieszyć lub wesprzeć.

Każdy z nas w sowim życiu jest samotny, ale nie osamotniony. Może strach przed przekroczeniem furtki do ogrodu, gdzie panuje szczęście i spokój jest gigantyczny, lecz czy nie warto zaryzykować?

Czy nie można stawić swojego życia na szali i podjąć decyzji, która dojrzewa w nas z dnia na dzień jak egzotyczny owoc?

Opowiedzieć bliskim o swojej diagnozie lub czym innym z czym się na co dzień mierzymy zupełnie sami.

Przerwać ten zamknięty krąg niemocy, ogromnego bólu i wstydu, o których nie jesteśmy w stanie nikomu powiedzieć.

Jakież to łatwe.

Warto znaleźć środowisko, które będzie dla nas opoką w tych ważnych i decydujących chwilach.

Zawierzyć przyjaciółce, przyjacielowi czy komuś bliskiemu z rodziny. Przyznać przed sobą, że już nadszedł czas, by zakończyć pewien etap w życiu i stanąć po drugiej stronie. Drugiej stronie strachu, zniewolenia, bólu- tam, gdzie czeka na nas nowe- nieznane.

Dziś życzę Wam Moje Drogie, byście potrafiły przejść na drugą stronę. Nawet jeśli ma to trwać bardzo długo. Nawet jeśli decyzja ma zapaść po wielu przemyśleniach i niejednej rozmowie z osobą Was wypierającą, to moim zdaniem warto. Warto otrząsnąć się z tego, co sprawia, że cierpicie,że my cierpimy.

Siły, odwagi i rozwagi Wam życzę.

Wszystkiego dobrego.

Julka Małecka Praktyk Wyzdrowienia ChAD

Fot.: pixabay.com

KILKA RAD NA TEMAT ChAD

KILKA RAD NA TEMAT ChAD

Każda historia jest innaKILKA RAD NA TEMAT ChAD Życie z ChAD (Chorobą Afektywną Dwubiegunową), to ciągłe stawianie czoła różnym wyzwaniom. My- zdiagnozowani stajemy w pierwszym szeregu w potyczkach w szkole, domu, pracy….. Epizody manii i depresji, które towarzyszą...

czytaj dalej
LEKARZU ULECZ SIĘ SAM

LEKARZU ULECZ SIĘ SAM

Każda historia jest innaLEKARZU ULECZ SIĘ SAM Świetnie jest dawać dobre rady. Mówić innym jak mają żyć: „Poradzisz sobie.”, „Jesteś silna.”, „Przezwyciężysz każdą trudność, jaka napotyka Cię w życiu.”Ale czy rzeczywiście?Każdy z nas nosi swój krzyż. Każdy inaczej...

czytaj dalej
MOJA STREFA KOMFORTU

MOJA STREFA KOMFORTU

Każda historia jest innaMOJA STREFA KOMFORTU „Siedź w koncie znajdą Cię.”? .BZDURA!!!Jeśli nie weźmiesz życia w swoje ręce, nie złapiesz byka za rogi i nie wyjdziesz poza strefę swojego komfortu, to nie licz na to, że cokolwiek w Twoim życiu się zmieni. Ktokolwiek Cię...

czytaj dalej
0
Would love your thoughts, please comment.x