Każda historia jest inna

KILKA RAD NA TEMAT ChAD

Życie z ChAD (Chorobą Afektywną Dwubiegunową), to ciągłe stawianie czoła różnym wyzwaniom. My- zdiagnozowani stajemy w pierwszym szeregu w potyczkach w szkole, domu, pracy….. Epizody manii i depresji, które towarzyszą chorobie, mogą wpływać na relacje z ludźmi, którzy nas otaczają.

Trudności związanych z ChAD jest cała masa jednak można z nimi sobie radzić.

Jak?

Sposobów na „przeżycie” jest kilka. Oto i one:

Po pierwsze, i najważniejsze moim zdaniem, jest to, aby zaakceptować fakt, że choroba afektywna dwubiegunowa jest częścią Twojego życia i będzie wymagała uważności i samokontroli. Akceptacja może być trudna, ale pozwala na lepsze zrozumienie siebie i swojej choroby. Warto także pamiętać, że ChAD to choroba, a nie wybór lub wina. Sytuacje, w których spotykamy się z niezrozumieniem ze strony naszego najbliższego otoczenia są bardzo trudne. Często rodzi się frustracja, a z tej skolei wynika przemoc. Wszystko to rodzi się z braku wiedzy na temat czy jest choroba i jak z nią postępować. Dlatego waśnie niezmiernie ważna jest edukacja na jej temat.

Szukaj informacji, czytaj publikacje na temat ChAD i dziel się swoją wiedzą z najbliższymi. Tylko w ten sposób jesteś zdolna poskromić chorobę. 

Istotne jest również, aby mieć plan i strategię.  Epizody manii i depresji pojawiają się w naszym życiu, ale poprzedzają je pewne symptomy. Działania takie jak: prowadzenie dziennika nastrojów, regularne spotkania z lekarzem psychiatrą i terapeutą, a także regularne stosowanie leków przepisanych przez lekarza sprawiają, że ryzyko wystąpienia nawrotu choroby jest znacznie mniejsze.

Konieczna jest samoświadomość. Wyczuwanie tego, kiedy zbliża się stan maniakalny, a kiedy depresyjny i odpowiednio szybkie reagowanie.

Warto rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi o swojej chorobie. Wsparcie ze strony bliskich może być bardzo pomocne. Izolacja społeczna, to nic dobrego. Starajmy się unikać jej jak ognia. Wyjście do ludzi motywuje. Pomaga wrócić do świata żywych i cieszyć się życiem.

Prowadzenie zdrowego stylu życia, to jeden z kolejnych czynników działających na naszą korzyść. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i sen, unikanie używek, takich jak alkohol i narkotyki, mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia.

Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że każdy ma swoją własną drogę do zdrowia i szczęścia.  Znalezienie strategi i narzędzi, które działają dla Ciebie i pomagają Ci zarządzać swoją chorobą jest kluczowe.

Podsumowując, życie z ChAD może być trudne, ale nie musi znaczyć końca świata. Ważne jest, aby zaakceptować swoją chorobę, mieć plan i strategię, rozmawiać z bliskimi, prowadzić zdrowy styl życia i szukać własnej drogi do zdrowia i szczęścia.

Życzę Ci, abyś tę ścieżkę właśnie znalazła i kroczyła nią z podniesioną głową. Dumna i szczęśliwa. Pełna odwagi i wiary we własne siły.

Wszystkiego dobrego.

Julia Małecka Praktyk Wyzdrowienia ChAD

Fot.: Annie Spratt

JAK ŻYĆ Z ChAD I NIE BAĆ SIĘ PRACY

JAK ŻYĆ Z ChAD I NIE BAĆ SIĘ PRACY

Każda historia jest innaJAK ŻYĆ Z ChAD I NIE BAĆ SIĘ PRACYWitajcie, jak wiecie jestem Julka Małecka, pisarka i Praktyk Wyzdrowienia ChAD. Na moim blogu  dzielę się z Wami moją historią walki z Chorobą Afektywną Dwubiegunową, która jest jednym z typów zaburzeń...

czytaj dalej
CZEKAJĄC CZEKAM

CZEKAJĄC CZEKAM

Każda historia jest innaCZEKAJĄC CZEKAMJestem osobą niesamowicie punktualną. A może raczej niepunktualną, bo zawsze jestem na spotkaniach co najmniej dwadzieścia minut wcześniej. Kiedyś usłyszałam, że to nie jest dobre, bo ktoś może nie być gotowy w 100%. Nauczyłam...

czytaj dalej
SUPERMOCE

SUPERMOCE

Każda historia jest innaSUPERMOCEKażdy z nas ma jakieś supermoce. Jedni są megaskrupulatni, inni robią piękne grafiki, są też demony porządku, które dbają o to, aby w ich domu zawsze można było jeść z podłogi. Ja osobiście supermocy mam bardzo wiele i tak, jak jest...

czytaj dalej
0
Would love your thoughts, please comment.x