Życie z ChAD (Chorobą Afektywną Dwubiegunową), to ciągłe stawianie czoła różnym wyzwaniom. My- zdiagnozowani stajemy w pierwszym szeregu w potyczkach w szkole, domu, pracy….. Epizody manii i depresji, które towarzyszą chorobie, mogą wpływać na relacje z ludźmi, którzy nas otaczają.
Trudności związanych z ChAD jest cała masa jednak można z nimi sobie radzić.
Jak?
Sposobów na „przeżycie” jest kilka. Oto i one:
Po pierwsze, i najważniejsze moim zdaniem, jest to, aby zaakceptować fakt, że choroba afektywna dwubiegunowa jest częścią Twojego życia i będzie wymagała uważności i samokontroli. Akceptacja może być trudna, ale pozwala na lepsze zrozumienie siebie i swojej choroby. Warto także pamiętać, że ChAD to choroba, a nie wybór lub wina. Sytuacje, w których spotykamy się z niezrozumieniem ze strony naszego najbliższego otoczenia są bardzo trudne. Często rodzi się frustracja, a z tej skolei wynika przemoc. Wszystko to rodzi się z braku wiedzy na temat czy jest choroba i jak z nią postępować. Dlatego waśnie niezmiernie ważna jest edukacja na jej temat.
Szukaj informacji, czytaj publikacje na temat ChAD i dziel się swoją wiedzą z najbliższymi. Tylko w ten sposób jesteś zdolna poskromić chorobę.
Istotne jest również, aby mieć plan i strategię. Epizody manii i depresji pojawiają się w naszym życiu, ale poprzedzają je pewne symptomy. Działania takie jak: prowadzenie dziennika nastrojów, regularne spotkania z lekarzem psychiatrą i terapeutą, a także regularne stosowanie leków przepisanych przez lekarza sprawiają, że ryzyko wystąpienia nawrotu choroby jest znacznie mniejsze.
Konieczna jest samoświadomość. Wyczuwanie tego, kiedy zbliża się stan maniakalny, a kiedy depresyjny i odpowiednio szybkie reagowanie.
Warto rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi o swojej chorobie. Wsparcie ze strony bliskich może być bardzo pomocne. Izolacja społeczna, to nic dobrego. Starajmy się unikać jej jak ognia. Wyjście do ludzi motywuje. Pomaga wrócić do świata żywych i cieszyć się życiem.
Prowadzenie zdrowego stylu życia, to jeden z kolejnych czynników działających na naszą korzyść. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i sen, unikanie używek, takich jak alkohol i narkotyki, mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia.
Wreszcie, ważne jest, aby pamiętać, że każdy ma swoją własną drogę do zdrowia i szczęścia. Znalezienie strategi i narzędzi, które działają dla Ciebie i pomagają Ci zarządzać swoją chorobą jest kluczowe.
Podsumowując, życie z ChAD może być trudne, ale nie musi znaczyć końca świata. Ważne jest, aby zaakceptować swoją chorobę, mieć plan i strategię, rozmawiać z bliskimi, prowadzić zdrowy styl życia i szukać własnej drogi do zdrowia i szczęścia.
Życzę Ci, abyś tę ścieżkę właśnie znalazła i kroczyła nią z podniesioną głową. Dumna i szczęśliwa. Pełna odwagi i wiary we własne siły.
Wszystkiego dobrego.
Julia Małecka Praktyk Wyzdrowienia ChAD
Fot.: Annie Spratt
LEKARZU ULECZ SIĘ SAM
Każda historia jest innaLEKARZU ULECZ SIĘ SAM Świetnie jest dawać dobre rady. Mówić innym jak mają żyć: „Poradzisz sobie.”, „Jesteś silna.”, „Przezwyciężysz każdą trudność, jaka napotyka Cię w życiu.”Ale czy rzeczywiście?Każdy z nas nosi swój krzyż. Każdy inaczej...
MOJA STREFA KOMFORTU
Każda historia jest innaMOJA STREFA KOMFORTU „Siedź w koncie znajdą Cię.”? .BZDURA!!!Jeśli nie weźmiesz życia w swoje ręce, nie złapiesz byka za rogi i nie wyjdziesz poza strefę swojego komfortu, to nie licz na to, że cokolwiek w Twoim życiu się zmieni. Ktokolwiek Cię...
LUDZIE O JASNYCH SERCACH
Każda historia jest innaLUDZIE O JASNYCH SERCACH Jak zdarta płyta powtarzać będę- największą inspiracją byli, są i będą dla mnie ludzie. Zaraz po nich jest przyroda i są książki- to wszystko, co mnie otacza i co ma na mnie tak wielki wpływ.Skąd ta konstatacja?...